Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva bulk- och fjärrtransporter med lastbil, samt idka därmed förenlig verksamhet inom transportbranschen.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 226 | 4 278 | 4 237 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 145 | 314 | -449 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 138 | 274 | -498 |
| Årets resultat (tkr) | 106 | 22 | -2 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 848 | 3 509 | 3 994 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 226 | 4 278 | 4 237 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 145 | 314 | -449 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 138 | 274 | -498 |
| Årets resultat (tkr) | 106 | 22 | -2 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 939 | 2 075 | 2 276 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 909 | 1 433 | 1 718 |
| Tillgångar (tkr) | 2 848 | 3 509 | 3 994 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 967 | 1 861 | 1 839 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 400 | 400 | 200 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 51 | 397 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 481 | 1 196 | 1 558 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 848 | 3 509 | 3 994 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 226 | 2 139 | 2 119 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.5% | 7.3% | -10.6% |
| Soliditet | 79.2% | 61.2% | 49.6% |
| Kassalikviditet | 189.0% | 119.8% | 110.3% |
Team Lennarts Frakt AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Team Lennarts Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget skall bedriva bulk- och fjärrtransporter med lastbil, samt idka därmed förenlig verksamhet inom transportbranschen.